niedziela, 23 sierpień 2020 19:20

Jak zorganizować magazyn krok po kroku

Napisał
Jak zorganizować magazyn krok po kroku Jak zorganizować magazyn krok po kroku

Jak zorganizować magazyn czyli przewodnik krok po kroku dotyczący wydajnej organizacji magazynu

Utworzenie magazynu w efektywny i zorganizowany sposób jest korzystne z wielu powodów. Nie tylko pomaga w kontroli zapasów i zarządzaniu czasem, ale także usprawnia cały proces prowadzenia działalności, od zamawiania i magazynowania po ściąganie i wysyłkę.
Ale jaki jest najlepszy sposób na zorganizowanie magazynu? Mamy wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania własnej przestrzeni dyskowej, krok po kroku:

  • Utwórz plan piętra.
  • Wybierz regały i rozwiązania do przechowywania.
  • Oznacz regały, półki, pojemniki i inne zasoby organizacji magazynu.
  • Maksymalizuj wykorzystanie przestrzeni.
  • Zaplanuj regularną konserwację.
  • Przeprowadzaj okresowe audyty i przeglądy.

Potrzebujesz pomocy w wyposażeniu Twojego magazynu? KLIKNIJ TUTAJ

 

Utwórz plan piętra

Pierwszym krokiem w organizacji magazynu jest stworzenie planu piętra. Dzięki temu możesz zobaczyć, gdzie chcesz przechowywać przedmioty, a także wszelkie fizyczne ograniczenia przestrzeni samego budynku. Przeniesienie planu na papier przed wprowadzeniem go w życie pomaga wizualizować system w użyciu i być przygotowanym na wszelkie przeszkody, które mogą się pojawić. Ważne jest, aby upewnić się, że Twój system jest łatwy do zrozumienia i używania przez innych, aby pracownicy mogli łatwo zostać przeszkoleni i nie mieli problemów z jego wdrożeniem. Organizacja magazynu


Tworząc plan piętra, warto zgrupować razem podobne elementy. Ułatwia to znajdowanie przedmiotów. Na przykład magazyn z artykułami kuchennymi może chcieć utworzyć obszar przeznaczony między innymi na naczynia kuchenne i do pieczenia, inny obszar na małe urządzenia, jeden na noże i sztućce, a jeszcze inny na zastawy stołowe.
W ramach tej grupy elementów możesz również zastosować regułę 80-20. W tym miejscu tworzysz miejsce w swoim magazynie na towary, które stanowią 20% największych sprzedaży w 80% Twoich zamówień, aby ułatwić ich kompletację. Może to zająć trochę pracy na początku, ale ten magazyn w magazynie może drastycznie zwiększyć wydajność kompletacji. Ważne jest, aby obszar ten był w stanie przyjąć wysoki poziom ruchu, ponieważ będzie on najbardziej użytkowany.

 

Wybierz rozwiązania do przechowywania i regałów

Następnie wybierz regały i rozwiązania do przechowywania, które będą odpowiadać Twoim potrzebom. Skoncentruj się na jakości i ilości. Chcesz mieć wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie, które będzie trwać. Preferowanym wyborem są systemy regałów paletowych, ponieważ są niewiarygodnie trwałe i bezpieczne oraz pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń pionową. Regały magazynowe to najlepszy wybór jako podstawa organizacji magazynu, ale istnieje kilka różnych typów regałów magazynowych do wyboru, w tym:

  • Regały wjezdne lub przejezdne
  • Regały przelotowe
  • Odsunąć półki
  • Regały wspornikowe


Najlepszy wybór zależy oczywiście od charakteru Twojej działalności, wielkości i ilości produktów przepływających przez Twój zakład oraz innych czynników. Warto również rozważyć kontenery transportowe, pojemniki do przechowywania, a nawet lodówki i zamrażarki, jeśli obsługujesz zapasy wrażliwe na temperaturę. Po zainstalowaniu i zorganizowaniu regałów w sposób sprzyjający bezpieczeństwu i dobrej płynności ruchu oznakuj wszystkie półki i obszary zgodnie z planem.

 

Oznacz regały, półki, pojemniki i inne zasoby organizacji magazynowej

Przed umieszczeniem czegokolwiek w magazynie, oznakuj wszystko: regały magazynowe, półki, doki, wszystko. Rozwiązania dotyczące etykiet magazynowych zostały zaprojektowane specjalnie w celu spełnienia wyjątkowych potrzeb magazynu, oferując niestandardowe opcje, od etykiet odblaskowych dalekiego zasięgu po etykiety do chłodni, wiszące znaki magazynowe, etykiety na wielopoziomowe regały oraz zewnętrzne znaki doków i drzwi, które mogą wytrzymać elementy. Wybierając odpowiednie rozwiązanie do etykietowania, nawigacja po magazynie będzie łatwiejsza, kompletacja i pakowanie będzie usprawnione, a efektywność organizacyjna wzrośnie ogólnie.


Inwestycja w kompleksowe rozwiązanie do etykiet magazynowych to inwestycja, która się opłaca dzięki lepszej kontroli zapasów, zwiększonej produktywności, optymalizacji magazynu i nie tylko. Wyszukiwanie kodu kreskowego, SKU lub innego systemu liczbowego w celu znalezienia odpowiednich produktów jest znacznie szybsze i prostsze niż przechodzenie przez dziesiątki korytarzy w celu znalezienia właściwej sekcji, właściwej półki i odpowiedniego produktu.

 

Maksymalizuj wykorzystanie przestrzeni

Podczas zaopatrywania magazynu ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, co obejmuje również optymalizację wykorzystania przestrzeni pionowej. Układanie przedmiotów w stosy lub stosowanie regałów piętrowych nie tylko maksymalizuje przestrzeń, ale także pomaga stworzyć czystszy i lepiej zorganizowany magazyn.Umieszczanie rzadziej kupowanych przedmiotów wyżej, w wąskich korytarzach lub w trudno dostępnych obszarach magazynu może pomóc zmaksymalizować zarówno przestrzeń, jak i produktywność, sprawiając, że najszybciej poruszające się przedmioty będą łatwiej dostępne i będą znajdować się blisko rampy załadunkowej . Rozmiar i waga produktu będą również głównym czynnikiem decydującym o wyborze organizacji magazynu.

 

Zaplanuj regularną konserwację

Utrzymuj porządek w magazynie, planując częste sprzątanie i dbając o to, aby w przejściach nie było przedmiotów. Prawie w każdej chwili możesz bez przeszkód przejść przez dowolną część magazynu. Posiadanie zasad i procedur dotyczących zapasów przychodzących i wysyłkowych pomoże zapewnić porządek w magazynie i dokładne rozliczenie zapasów.

 

Przeprowadzaj okresowe audyty i przeglądy

Na koniec warto również okresowo przeglądać systemy zarządzania zapasami i organizacji magazynu pod kątem wydajności. Obejmuje to wszystko, od rodzaju używanych pojemników magazynowych i systemów regałów po sposób grupowania artykułów. Sprawdź, czy pracownicy mają funkcjonalną ścieżkę przepływu, zidentyfikuj (i usuń) wszelkie przeszkody i dwukrotnie sprawdź swoje plany, aby upewnić się, że maksymalizujesz swoją przestrzeń.Warto również przejrzeć wszystkie potencjalne problemy, które mogą wystąpić w projekcie, aby móc lepiej sobie z nimi poradzić, jeśli się pojawią. Co najważniejsze, upewnij się, że wszystko jest zgodne z kodem i jest bezpieczne dla każdego, kto wejdzie do magazynu.Nie ma sensu kontynuować procesu, który jest niebezpieczny lub nie działa, a dzięki priorytetowemu traktowaniu regularnych meldunków możesz łatwo sprawdzić, które aspekty konfiguracji i przetwarzania zasobów reklamowych można ulepszyć. Pomaga to zwiększyć zarówno produktywność, jak i wyniki finansowe.

 

Potrzebujesz pomocy w wyposażeniu Twojego magazynu? KLIKNIJ TUTAJ

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Czekamy na wiadomość.

piotrwreczycki.anmet@gmail.com

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Czekamy na wiadomość.

piotrwreczycki.anmet@gmail.com