Artykuły filtrowane wg daty: sierpień 2020

niedziela, 23 sierpień 2020 19:20

Jak zorganizować magazyn krok po kroku

Jak zorganizować magazyn czyli przewodnik krok po kroku dotyczący wydajnej organizacji magazynu

Utworzenie magazynu w efektywny i zorganizowany sposób jest korzystne z wielu powodów. Nie tylko pomaga w kontroli zapasów i zarządzaniu czasem, ale także usprawnia cały proces prowadzenia działalności, od zamawiania i magazynowania po ściąganie i wysyłkę.
Ale jaki jest najlepszy sposób na zorganizowanie magazynu? Mamy wszystkie informacje potrzebne do skonfigurowania własnej przestrzeni dyskowej, krok po kroku:

  • Utwórz plan piętra.
  • Wybierz regały i rozwiązania do przechowywania.
  • Oznacz regały, półki, pojemniki i inne zasoby organizacji magazynu.
  • Maksymalizuj wykorzystanie przestrzeni.
  • Zaplanuj regularną konserwację.
  • Przeprowadzaj okresowe audyty i przeglądy.

Potrzebujesz pomocy w wyposażeniu Twojego magazynu? KLIKNIJ TUTAJ

 

Utwórz plan piętra

Pierwszym krokiem w organizacji magazynu jest stworzenie planu piętra. Dzięki temu możesz zobaczyć, gdzie chcesz przechowywać przedmioty, a także wszelkie fizyczne ograniczenia przestrzeni samego budynku. Przeniesienie planu na papier przed wprowadzeniem go w życie pomaga wizualizować system w użyciu i być przygotowanym na wszelkie przeszkody, które mogą się pojawić. Ważne jest, aby upewnić się, że Twój system jest łatwy do zrozumienia i używania przez innych, aby pracownicy mogli łatwo zostać przeszkoleni i nie mieli problemów z jego wdrożeniem. Organizacja magazynu


Tworząc plan piętra, warto zgrupować razem podobne elementy. Ułatwia to znajdowanie przedmiotów. Na przykład magazyn z artykułami kuchennymi może chcieć utworzyć obszar przeznaczony między innymi na naczynia kuchenne i do pieczenia, inny obszar na małe urządzenia, jeden na noże i sztućce, a jeszcze inny na zastawy stołowe.
W ramach tej grupy elementów możesz również zastosować regułę 80-20. W tym miejscu tworzysz miejsce w swoim magazynie na towary, które stanowią 20% największych sprzedaży w 80% Twoich zamówień, aby ułatwić ich kompletację. Może to zająć trochę pracy na początku, ale ten magazyn w magazynie może drastycznie zwiększyć wydajność kompletacji. Ważne jest, aby obszar ten był w stanie przyjąć wysoki poziom ruchu, ponieważ będzie on najbardziej użytkowany.

 

Wybierz rozwiązania do przechowywania i regałów

Następnie wybierz regały i rozwiązania do przechowywania, które będą odpowiadać Twoim potrzebom. Skoncentruj się na jakości i ilości. Chcesz mieć wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie, które będzie trwać. Preferowanym wyborem są systemy regałów paletowych, ponieważ są niewiarygodnie trwałe i bezpieczne oraz pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń pionową. Regały magazynowe to najlepszy wybór jako podstawa organizacji magazynu, ale istnieje kilka różnych typów regałów magazynowych do wyboru, w tym:

  • Regały wjezdne lub przejezdne
  • Regały przelotowe
  • Odsunąć półki
  • Regały wspornikowe


Najlepszy wybór zależy oczywiście od charakteru Twojej działalności, wielkości i ilości produktów przepływających przez Twój zakład oraz innych czynników. Warto również rozważyć kontenery transportowe, pojemniki do przechowywania, a nawet lodówki i zamrażarki, jeśli obsługujesz zapasy wrażliwe na temperaturę. Po zainstalowaniu i zorganizowaniu regałów w sposób sprzyjający bezpieczeństwu i dobrej płynności ruchu oznakuj wszystkie półki i obszary zgodnie z planem.

 

Oznacz regały, półki, pojemniki i inne zasoby organizacji magazynowej

Przed umieszczeniem czegokolwiek w magazynie, oznakuj wszystko: regały magazynowe, półki, doki, wszystko. Rozwiązania dotyczące etykiet magazynowych zostały zaprojektowane specjalnie w celu spełnienia wyjątkowych potrzeb magazynu, oferując niestandardowe opcje, od etykiet odblaskowych dalekiego zasięgu po etykiety do chłodni, wiszące znaki magazynowe, etykiety na wielopoziomowe regały oraz zewnętrzne znaki doków i drzwi, które mogą wytrzymać elementy. Wybierając odpowiednie rozwiązanie do etykietowania, nawigacja po magazynie będzie łatwiejsza, kompletacja i pakowanie będzie usprawnione, a efektywność organizacyjna wzrośnie ogólnie.


Inwestycja w kompleksowe rozwiązanie do etykiet magazynowych to inwestycja, która się opłaca dzięki lepszej kontroli zapasów, zwiększonej produktywności, optymalizacji magazynu i nie tylko. Wyszukiwanie kodu kreskowego, SKU lub innego systemu liczbowego w celu znalezienia odpowiednich produktów jest znacznie szybsze i prostsze niż przechodzenie przez dziesiątki korytarzy w celu znalezienia właściwej sekcji, właściwej półki i odpowiedniego produktu.

 

Maksymalizuj wykorzystanie przestrzeni

Podczas zaopatrywania magazynu ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń, co obejmuje również optymalizację wykorzystania przestrzeni pionowej. Układanie przedmiotów w stosy lub stosowanie regałów piętrowych nie tylko maksymalizuje przestrzeń, ale także pomaga stworzyć czystszy i lepiej zorganizowany magazyn.Umieszczanie rzadziej kupowanych przedmiotów wyżej, w wąskich korytarzach lub w trudno dostępnych obszarach magazynu może pomóc zmaksymalizować zarówno przestrzeń, jak i produktywność, sprawiając, że najszybciej poruszające się przedmioty będą łatwiej dostępne i będą znajdować się blisko rampy załadunkowej . Rozmiar i waga produktu będą również głównym czynnikiem decydującym o wyborze organizacji magazynu.

 

Zaplanuj regularną konserwację

Utrzymuj porządek w magazynie, planując częste sprzątanie i dbając o to, aby w przejściach nie było przedmiotów. Prawie w każdej chwili możesz bez przeszkód przejść przez dowolną część magazynu. Posiadanie zasad i procedur dotyczących zapasów przychodzących i wysyłkowych pomoże zapewnić porządek w magazynie i dokładne rozliczenie zapasów.

 

Przeprowadzaj okresowe audyty i przeglądy

Na koniec warto również okresowo przeglądać systemy zarządzania zapasami i organizacji magazynu pod kątem wydajności. Obejmuje to wszystko, od rodzaju używanych pojemników magazynowych i systemów regałów po sposób grupowania artykułów. Sprawdź, czy pracownicy mają funkcjonalną ścieżkę przepływu, zidentyfikuj (i usuń) wszelkie przeszkody i dwukrotnie sprawdź swoje plany, aby upewnić się, że maksymalizujesz swoją przestrzeń.Warto również przejrzeć wszystkie potencjalne problemy, które mogą wystąpić w projekcie, aby móc lepiej sobie z nimi poradzić, jeśli się pojawią. Co najważniejsze, upewnij się, że wszystko jest zgodne z kodem i jest bezpieczne dla każdego, kto wejdzie do magazynu.Nie ma sensu kontynuować procesu, który jest niebezpieczny lub nie działa, a dzięki priorytetowemu traktowaniu regularnych meldunków możesz łatwo sprawdzić, które aspekty konfiguracji i przetwarzania zasobów reklamowych można ulepszyć. Pomaga to zwiększyć zarówno produktywność, jak i wyniki finansowe.

 

Potrzebujesz pomocy w wyposażeniu Twojego magazynu? KLIKNIJ TUTAJ

Dział: AKTUALNOŚCI

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Czekamy na wiadomość.

piotrwreczycki.anmet@gmail.com

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Czekamy na wiadomość.

piotrwreczycki.anmet@gmail.com